De Malerwinkl Rundweg in NP Berchtesgaden wandelen
Berchtesgaden NP is een prachtig natuurgebied in het zuidoosten van Duitsland. Dit stukje voelt helemaal niet als Duitsland. En dat kan wel kloppen want het wordt bijna helemaal omringd door Oostenrijk! In de zomervakantie van 2024 verbleven wij een paar dagen in Berchtesgaden en Arjan is er verliefd op geworden. Als er één ding is wat je echt moet doen hier is het de Malerwinkl Rundweg in NP Berchtesgaden wandelen. En dat hebben wij gedaan en we vertellen je hier onze ervaringen.
NP Berchtesgaden
Berchtesgaden NP is sinds 1978 een nationaal park om het landschap van de Berchtesgader Alpen te beschermen. Dit is tevens het enige nationale park in de Alpen. Nadeel hiervan is dat het heel erg populair geworden is en het goed zoeken is naar plekken die nog niet zijn ontdekt door het massatoerisme.
Je vindt het NP Berchtesgaden in het zuidoosten van Duitsland tegen de grens met Oostenrijk aan. Vanaf Berchtesgaden ben je binnen een uur in Salzburg en doe je er bijna 2,5 uur over om in München te komen.

Dit nationale park staat bekend om een aantal hoogtepunten: de Königssee (waar wij dus de Malerwinkl Rundweg in NP Berchtesgaden gaan wandelen), de bergen met als hoogste top de Watzmann (2713 meter hoog), de Obersee, de Wimbachklamm en de Almbachklamm.
De Malerwinkl Rundweg in NP Berchtesgaden wandelen
NP Berchtesgaden kun je op twee manieren verkennen: te voet of per (elektrische) boot. Je komt met je auto niet verder dan de gigantische parkeerplaats. En met gigantisch bedoel ik ook echt megagroot. Dit nationale park is heel erg populair en het kan hier dan ook enorm druk zijn in het hoogseizoen.
Wij hadden ons dat niet zo gerealiseerd, omdat je in Nederland eigenlijk heel weinig over dit gebied in Duitsland hoort. Maar internationaal en bij Duitsers zelf is dit een geliefd gebied om vakantie te vieren en te genieten van al het moois dat dit park te bieden heeft.
Omdat het zo ontzettend warm was, besloten we om ’s avonds de Malerwinkl Rundweg te gaan wandelen. Achteraf gezien misschien maar goed ook, want de parkeerplaats was al aardig leeggestroomd en toen we terugliepen zo rond kwart over acht, was de parkeerplaats nog leger. Maar overdag kan het hier megadruk zijn.
Start van de wandeling
Het was even zoeken naar het startpunt van de wandeling vanaf de parkeerplaats. Op goed geluk volgden wij de borden Königssee die je eerst langs een infocentrum en een hele rits souvenirwinkels brengt. Dan kom je in een soort dorpje met restaurants en nog meer winkels aan de voet van de Königssee.


De Königssee is de populairste plek van dit nationale park. Je kunt, overdag, de Königssee op met een boottochtje. En vanaf de Königssee gaan ook boten naar diverse plekken. Maar verwacht dat je op een mooie dag in het hoogseizoen hier wel in de rij moet gaan staan, want dit is iets wat iedereen wil doen. ’s Avonds varen de boten niet.


Als je voorbij de kades loopt waar de boten aanmeren, kom je al vrij snel een bordje tegen met Malerwinkl Rundweg en een blauwe cirkel erbij. Hier staat ook het Malerwinkl Aussichtpunkt op. Hier loop je het eerst naar toe.

Het Malerwinkl Aussichtpunkt
Het Malerwinkl Aussichtpunkt is ongeveer 800 meter lopen. En dit wordt bezocht door de meeste mensen die een bezoek aan de Königssee brengen. Zij vervolgen de wandeling niet, maar lopen gewoon terug. Het Malerwinkl Aussichtpunkt komt aan zijn naam omdat hier vroeger de schilders zaten om de Königssee te schilderen. Je hebt namelijk vanaf dit punt een schilderachtig zicht op de Königssee. Overdag is het hier megadruk en ’s avonds was het hier heerlijk rustig. We stonden hier met 6 andere mensen en we werden allemaal stil van het mooie uitzicht.

Daarna gaat de wandeling verder omhoog en kom je uit bij het Rabenwand uitzichtpunt. Dit staat op de borden nergens aangegeven, maar als je de Malerwinkl Rundweg volgt kom je hier langs. Zelf vond ik dit uitzicht iets minder mooi omdat je hoger zit en er meer bomen voor je uitzicht zitten. Maar dat is misschien ook een kwestie van smaak.

Het laatste deel


Het laatste deel gaat door het bos langzaam naar beneden. Heel geleidelijk daal je af en dat is voor de knieën en de enkels bijzonder fijn. Op het einde kom je langs de Jennerbahn, de kabelbaan naar de Jenner (waar je ook heerlijk kunt wandelen). Maar ook deze is ’s avonds niet operationeel.
Het laatste stukje loop je langs de weg naar de parkeerplaats.
Gegevens van de wandeling
- Begin- en eindpunt van de wandeling: Königssee Parkplatz, Seestrasse 3 in Schönau am Königssee.
- Afstand: 5,1 kilometer (ongeveer anderhalf uur, maar als je veel stopt om foto’s te maken doe je er langer over).
- Niveau: makkelijk
- Terrein: verharde weg, eerste deel omhoog, daarna geleidelijk naar beneden.
- Hoogteverschil: 184 meter (zie kaartje hier).

Tips
Tenslotte nog een paar tips om de Malerwinkl Rundweg wandeling te laten slagen.
- Het is betaalt parkeren op de parkeerplaats. Wij betaalden 7 euro voor een paar uur, een dagkaart in 24 euro. Je kunt alleen op deze parkeerplaats parkeren, je kunt niet met je auto verder het park in.
- Er gaan 3 bussen vanuit Berchtesgaden naar het NP Berchtesgaden: de 839, de 841 en de 843.
- Er zijn toiletten bij de Tourist Information, maar die gaan om 20:00 uur dicht. Dus als je hoge nood hebt na 20:00 uur heb je een probleem. Je vindt de Tourist Information bij de parkeerplaats.
- Op weg naar de Königssee kom je langs vele restaurants, daarna geen enkele. Neem dus voldoende water mee.
- Ga vroeg of ga laat. Verwacht drukte en massatoerisme. Dit is de populairste plek van het park, hier komen alle mensen voor. Of, als je in de gelegenheid bent, ga buiten het hoogseizoen.
- De route staat uitstekend aangegeven met gele borden, fout lopen kan bijna niet.

MEER DUITSLAND
Ons buurland Duitsland is een gevarieerde vakantiebestemming. Mede door zijn rijke geschiedenis is het een land waar je net zo goed op stedentrip kunt gaan naar München, Berlijn of Dresden. Als genieten van de natuur in Berchtesgaden, Beieren, het Zwarte Woud of de Eiffel. Bezoek een van de vele kastelen langs de Moezel of langs de Romantische Strasse. In de winter staat Duitsland bekend om zijn vele kerstmarkten.