
Suomenlinna, het forteiland bij Helsinki
Een van de populairste bestemmingen in Finland is Suomenlinna, het forteiland bij Helsinki. Het is een ideale bestemming voor een dagtrip tijdens een bezoek aan de hoofdstad. Niet alleen bij buitenlandse toeristen, maar ook voor veel Finnen is dit een geliefd uitje. In dit artikel vertellen we je meer over deze populaire bestemming.
Een stukje geschiedenis
Dit fort werd gebouwd op een paar eilanden in de 18e eeuw tijdens de Zweedse overheersing. Zij bouwden dit fort als een maritieme basis voor de vloot in de archipel. Hierna kwamen de Russen en zij veranderden het fort in een militaire basis. Na de Russische Revolutie werd Finland onafhankelijk en kwam het forteiland in Finse handen. In de Tweede Wereldoorlog werd het fort een onderzeeërbasis, je kunt op het forteiland nu een onderzeeër bezoeken.
Na 1972 werd Suomenlinna bewoonbaar gemaakt voor burgers. Je vindt hier alleen nog de marine academie. Verder wonen hier zo’n 800 mensen en werken er ongeveer 400 mensen.

Van en naar Suomenlinna
Omdat Suomenlinna een eiland is, is het alleen bereikbaar per boot. De veerboot vertrekt op diverse tijden vanaf Kauppatori, het Marktplein. Je kunt hier via de ticketautomaat tickets kopen.
Zelf kochten wij een dagticket. Hiermee kun je de hele dag onbeperkt gebruik maken van het openbaar vervoer. Daar waren we heel blij mee, want je loopt wat af op Suomenlinna en als je daarna nog de stad in wilt, is het fijn om lekker onbezorgd in een tram te kunnen stappen.

Een andere optie is de waterbus. Deze vaart vanaf de Keisariluodon laituri pier bij het Marktplein en stopt op Suomenlinna bij de Artillery Bay kade en de King’s Gate kade. In de zomer vaart deze ook naar het kleine eilandje Lonna. Tickets voor de waterbus kun je kopen in de webshop of als je aan boord stapt.
Let op!!! Tickets van de veerboot of dagkaarten van het OV in Helsinki zijn NIET geldig in de waterbus! Daar moet je apart een ticket voor kopen omdat dit een andere maatschappij is.
Zien en doen op Suomenlinna
Het beste wat je kunt doen is als je aangekomen bent op Suomenlinna, het Forteiland bij Helsinki, is een bezoek brengen aan het Bezoekers Centrum. Je loopt vanaf de kade hier recht tegenaan. Hier kun je een kaartje halen waarin alle bezienswaardigheden vermeldt staan.
Aangeraden wordt om de zogenaamde Blauwe Route te lopen, maar wij zijn daar hier en daar vanaf geweken.
Een aantal dingen mag je zeker niet missen!
De kerk
De kerk op Suomenlinna werd gebouwd in 1854, oorspronkelijk als Russisch orthodoxe kerk voor het garnizoen dat hier gelegerd was. Nadat het eiland weer in Finse handen kwam werd het een Lutherse kerk. Het is de enige kerk, voor zover wij weten, die tevens dienst doet als vuurtoren. Tot op de dag van vandaag doet deze vuurtoren zijn werk nog.

De onderzeeër
Als je altijd al in een onderzeeër uit de jaren 1930-1940 hebt willen rondneuzen, dan is dit je kans. Op de kant ligt een gerestaureerde onderzeeër. Hier kun je van dichtbij zien hoe de bemanning opgepropt zat en hoe ze onder hoge druk zowel de onderzeeër gaande moesten houden en tegelijkertijd ook torpedo’s moesten afschieten.

Voor een bezoek aan de onderzeeër moet je als volwassene betalen, kinderen tot 18 jaar zijn gratis. Het kaartje van de onderzeeër is wel geldig in het Militair Museum op dit eiland.
Het Grote Marktplein
Het Grote Marktplein is ontworpen door de stichter van het fort Augustin Ehrensvärd en werd voltooid in 1760. In de oorlog met Rusland werd het zwaar beschadigd, maar daar zie je als leek nu niets meer van terug. Prominent aanwezig op dit plein is de tombe van Ehrensvährd.

Kustaanmiekka
Het originele bastion vind je bij Kustaanmiekka, net als de Russische verdedigingslinies. Compleet met zand en kanonnen. Maar zelf vonden we vooral het uitzicht dat je vanaf hier hebt echt subliem. Het is ook een perfecte plek voor een picknick.


King’s Gate
Het iconische symbool van Suomenlinna is de King’s Gate. Deze werd gebouwd tussen 1753 en 1754 op de plek waar het schip van Koning Adolf Frederik van Zweden aangemeerd lag toen hij de constructie van het fort kwam inspecteren.



Kosten
Een bezoek aan Suomenlinna is gratis, je moet alleen een kaartje voor de boot hebben om er te komen.
Voor de diverse museums moet je wel betalen.
Voorzieningen
Op Suomenlinna, het forteiland bij Helsinki, zijn er op meerdere punten toiletten die gratis zijn. Niet alle toiletten zijn het hele jaar door geopend. Dit staat duidelijk aangegeven op het kaartje dat bij het Bezoekers Centrum te verkrijgen is. In de zomer mag je ervan uitgaan dat alles open is.
Tevens zijn er diverse restaurants, cafés en winkels.
Meer informatie over Suomenlinna vind je op de website.
Meer Finland
Behalve Suomenlinna is ook het pretpark Linnanmäki een aanrader. Niet dol op pretparken? In ons artikel De leukste plekken van Helsinki lees je wat je het beste kunt doen in de hoofdstad van Finland.
In het noorden van Finland moet je zeker een bezoek brengen aan de Kerstman in Rovaniemi.
Als je meer van nationale parken en wandelen houdt raden we de Kanjonin kurkkaus in NP Oulanka en de Hiidenportti kloof in NP Hiidenportti aan.
In 2023 brachten wij 2,5 week in Finland door. Onze route langs alle hoogtepunten van Finland vindt je hier.